2005 MZ 1000 S gallery
2005 MZ 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 86 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Silver as standard |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki RM 65
- 2005 Suzuki RM 85
- 2005 Suzuki RM 85 L
- 2005 Suzuki RM-Z250
- 2005 Suzuki RMZ 450
- 2005 Suzuki RV 125 VanVan
- 2005 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 400 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 650 LX
- 2005 Suzuki ST 250
- 2005 Suzuki Street Magic II
- 2005 Suzuki SV 1000 S
- 2005 Suzuki SV 400 S
- 2005 Suzuki SV 650
- 2005 Suzuki SV 650 S
- 2005 Suzuki V-Strom 1000
- 2005 Suzuki V-Strom 650
- 2005 Suzuki Van Van 200
- 2005 Sym Wolf 125 Classic
- 2005 TGB Laser 303R Special Edition #01 49cc

