2010 Big Dog Bulldog gallery
2010 Big Dog Bulldog
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1807.00 ccm (110.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 104.8 mm (4.1 x 4.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 348.0 kg (767.2 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,895 mm (74.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston Diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Burgundy |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Azel New Soho 125
- 2010 Azel Street Bike 125cc
- 2010 Azel Sweet 125
- 2010 Azel Sweet 50
- 2010 Azel Wolf 200
- 2010 Bajaj Avenger DTS-i
- 2010 Bajaj Discover 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Discover DTS-si
- 2010 Bajaj Platina 100
- 2010 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2010 Bajaj Pulsar 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 220 DTS-i
- 2010 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2010 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2010 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2010 BamX BX150-DB Voyager
- 2010 BamX BX200-DB Outback
- 2010 BamX BX50-DB Pee Wee

