2010 Big Dog Mastiff gallery
2010 Big Dog Mastiff
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1917.00 ccm (116.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.0 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.0 kg (707.7 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH120-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.40 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 TM racing EN 250
- 2010 TM racing EN 250 Fi e.s.
- 2010 TM racing EN 300
- 2010 TM racing EN 450 F e.s.
- 2010 TM racing EN 530 F e.s.
- 2010 TM racing MX 125
- 2010 TM racing MX 144
- 2010 TM racing MX 250
- 2010 TM racing MX 250 Fi
- 2010 TM racing MX 300
- 2010 TM racing MX 450 F
- 2010 TM racing MX 530 F
- 2010 TM racing SMM 125 B. D.
- 2010 TM racing SMM 450 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMM 530 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMR 125
- 2010 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2010 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2010 TM racing SMX 450 F Comp
- 2010 TM racing SMX 660 F Comp

