2010 Kreidler RMC-E 50 gallery
2010 Kreidler RMC-E 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4,02 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Keeway Hacker 125
- 2010 Keeway Hacker 50
- 2010 Keeway Hurricane 50
- 2010 Keeway Hurricane 90
- 2010 Keeway Matrix 125
- 2010 Keeway Matrix 150
- 2010 Keeway Matrix 50
- 2010 Keeway Outlook 125
- 2010 Keeway Outlook 150
- 2010 Keeway Outlook Sport 125
- 2010 Keeway Outlook Sport 150
- 2010 Keeway Pixel 50
- 2010 Keeway Speed 125
- 2010 Keeway Speed 150
- 2010 Keeway Superlight 125
- 2010 Keeway Superlight 150
- 2010 Keeway TX125 Enduro
- 2010 Keeway TX125 Supermotard
- 2010 Keeway TX50 Enduro
- 2010 Keeway TX50 Supermoto

