2010 Rieju MRT 50 gallery
2010 Rieju MRT 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.6 kg (204.1 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.32 litres (1.67 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, white, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2010 Aprilia MXV 4.5
- 2010 Aprilia Pegaso 650
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2010 Aprilia RS 125
- 2010 Aprilia RS 125 Replica SBK
- 2010 Aprilia RS 50
- 2010 Aprilia RS 50 Replica SBK
- 2010 Aprilia RSV4 Factory
- 2010 Aprilia RSV4 R
- 2010 Aprilia RX 50
- 2010 Aprilia RXV 4.5
- 2010 Aprilia RXV 5.5
- 2010 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 200
- 2010 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 250
- 2010 Aprilia Scarabeo 300 Special

