2008 Rieju Toreo 50 gallery
2008 Rieju Toreo 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Highland 450 MX
- 2008 Highland Allroad
- 2008 Highland Desert Storm
- 2008 Highland Dirt Trac
- 2008 Highland Outback
- 2008 Highland Super Motard
- 2008 Highland Super Motard 950
- 2008 Honda ANF125i Innova
- 2008 Honda CB1000R
- 2008 Honda CB1300
- 2008 Honda CB1300S
- 2008 Honda CB250 Nighthawk
- 2008 Honda CB600F Hornet
- 2008 Honda CBF1000
- 2008 Honda CBF600
- 2008 Honda CBF600S
- 2008 Honda CBR1000RR
- 2008 Honda CBR125R
- 2008 Honda CBR600RR
- 2008 Honda CBR600RR HANNspree Ten Kate Replica

