2010 Rieju NKD 125 gallery
2010 Rieju NKD 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, red, blue, silver. |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ducati 1198
- 2010 Ducati 1198 R Corse Special Edition
- 2010 Ducati 1198 S
- 2010 Ducati 1198 S Corse Special Edition
- 2010 Ducati 848
- 2010 Ducati 848 Nicky Hayden
- 2010 Ducati GT1000 Touring
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2010 Ducati Hypermotard 796
- 2010 Ducati Monster 1100
- 2010 Ducati Monster 1100S
- 2010 Ducati Monster 696
- 2010 Ducati Monster 796
- 2010 Ducati Multistrada 1200
- 2010 Ducati Multistrada 1200 S
- 2010 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2010 Ducati Sport 1000S
- 2010 Ducati SportClassic GT 1000
- 2010 Ducati Streetfighter

