2010 Rieju MRT Pro 50 gallery
2010 Rieju MRT Pro 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.6 kg (208.6 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston. Galfer Wave. |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer Wave. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.32 litres (1.67 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green, white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 De Luxe
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard (reduced effect)
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta Urban 200
- 2010 Beta Urban 200 Special
- 2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb

