2010 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible gallery
2010 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109.84 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.1 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.0 kg (749.6 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,635 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.70 litres (5.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Inferno Orange/Vivid Black with Silver Braze Graphics, Abyss Blue/ Sapphire with Silver Braze Graphics, |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Hesketh Zero MX
- 2010 Hesketh Zero S
- 2010 Hesketh Zero X
- 2010 HM Cota 4RT
- 2010 HM Cota Repsol
- 2010 HM CRE Baja 10
- 2010 HM CRE Baja RR 10
- 2010 HM CRE SIX Comp. 10
- 2010 HM Derapage 10
- 2010 HM Derapage Comp. 10
- 2010 HM Derapage RR 10
- 2010 Honda 250 Rebel
- 2010 Honda 750 Shadow Aero
- 2010 Honda 750 Shadow Phantom
- 2010 Honda ANF125i Innova
- 2010 Honda CB1000R
- 2010 Honda CB1000R C-ABS
- 2010 Honda CB1300SA
- 2010 Honda CBF1000 ABS
- 2010 Honda CBF125

