2010 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe gallery
2010 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.0 kg (694.5 pounds) |
| Seat height: | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,635 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.70 litres (5.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Flame Blue Pearl, Red Hot Sunglo, Scarlet Red/Vivid Black, White Ice Pearl/Black Ice Pearl. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Can-Am Spyder RT-S
- 2010 CCM 404 DS Supermoto
- 2010 CCM 404 DS Trail
- 2010 CCM 450 DS
- 2010 CCM C-XR125-E
- 2010 CCM C-XR125-M
- 2010 CCM C-XR125-S
- 2010 CCM C-XR230-E
- 2010 CCM C-XR230-S
- 2010 CCM CR-40
- 2010 CCM FT35s
- 2010 CCM FT710
- 2010 CCM R35
- 2010 CCM RL125
- 2010 CCM SM125
- 2010 CCM SR40
- 2010 CCM TL125
- 2010 CCM X-TR250
- 2010 CF Moto CF 150
- 2010 CF Moto E-Charm 125

