2010 Rieju MX 50 gallery
2010 Rieju MX 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 46.0 kg (101.4 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-15 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/yellow, red/yellow |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ducati Monster 1100
- 2010 Ducati Monster 1100S
- 2010 Ducati Monster 696
- 2010 Ducati Monster 796
- 2010 Ducati Multistrada 1200
- 2010 Ducati Multistrada 1200 S
- 2010 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2010 Ducati Sport 1000S
- 2010 Ducati SportClassic GT 1000
- 2010 Ducati Streetfighter
- 2010 Ducati Streetfighter S
- 2010 E-max 100L
- 2010 E-max 110S
- 2010 E-max 120L
- 2010 E-max 190L
- 2010 E-max 90S
- 2010 E-max City 80L
- 2010 E-Ton Beamer 50
- 2010 E-Ton Beamer R4 150
- 2010 E-Ton Matrix 50

