2008 Rieju Tango 50 gallery
2008 Rieju Tango 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Supermotard
- 2008 Sherco 50cc Enduro
- 2008 Sherco 50cc Enduro Champion Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Black Panther
- 2008 Sherco 50cc SM Champion France Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Sherco Cup Replica
- 2008 Sherco 50cc Supermotard
- 2008 Sherco Kid 05
- 2008 Shineray XY125-5
- 2008 Shineray XY250 5
- 2008 Skyteam Aero 50
- 2008 Skyteam Girino 50
- 2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
- 2008 Skyteam Le Mans Pro 125
- 2008 Skyteam ST125SM
- 2008 Skyteam ST250
- 2008 Skyteam ST50
- 2008 Sommer Diesel 462

