2008 Rieju MRX Pro 50 gallery
2008 Rieju MRX Pro 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.0 kg (207.2 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green, orange, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Megelli 125 m
- 2008 Megelli 125 r
- 2008 Megelli 125 s
- 2008 Mikilon CD125A
- 2008 Mikilon CD125B
- 2008 Mikilon CD125C
- 2008 Mikilon CD250C
- 2008 Mikilon CD250D-1
- 2008 Mikilon CY250A
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2008 Moto Guzzi Bellagio
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2008 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi Breva 750
- 2008 Moto Guzzi Breva 850
- 2008 Moto Guzzi California Classic
- 2008 Moto Guzzi California Vintage
- 2008 Moto Guzzi Griso 1100

