2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C) gallery
2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,41 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | -0,1 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha BWs
- 2008 Yamaha BWs 12 inch
- 2008 Yamaha BWs Naked
- 2008 Yamaha BWs Next Generation
- 2008 Yamaha C3
- 2008 Yamaha Cygnus X
- 2008 Yamaha DT 50 R
- 2008 Yamaha DT 50 X
- 2008 Yamaha FJR 1300 A
- 2008 Yamaha FJR 1300 AE
- 2008 Yamaha FJR 1300 AS
- 2008 Yamaha FZ1
- 2008 Yamaha FZ1 ABS
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ16
- 2008 Yamaha FZ6
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS

