2008 Tank Sports Urban Classic 50 gallery
2008 Tank Sports Urban Classic 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 74.8 kg (165.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,168 mm (46.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Color options: | Blue, pink |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE
-
Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited
-
Derbi GPR 50 Racing Race Replica
Other motorcycles in 2008
- 2008 Dfang DF90
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150
- 2008 Diamo RS250
- 2008 Diamo Torino 150
- 2008 Diamo Turista 300
- 2008 Diamo Velocity 150
- 2008 Diamo Velocity 50
- 2008 Ducati Desmosedici RR
- 2008 Ducati Hypermotard 1100
- 2008 Ducati Hypermotard 1100S
- 2008 Ducati Monster 695
- 2008 Ducati Monster 696
- 2008 Ducati Monster S2R 1000
- 2008 Ducati Monster S4R S Tricolore
- 2008 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2008 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2008 Ducati Multistrada 1100

