2007 Tank Sports Touring 150 Special gallery
2007 Tank Sports Touring 150 Special
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.8 kg (253.0 pounds) |
| Seat height: | 914 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Red, White,Grey, Silver |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard
- 2007 Vyrus 984 C3 V2
- 2007 Vyrus 985 C3 V4
- 2007 Wakan Racing 1640
- 2007 Wakan Road 1640
- 2007 Yamaha Aerox R
- 2007 Yamaha Aerox R Special Version
- 2007 Yamaha Aerox Race Replica
- 2007 Yamaha AG 100
- 2007 Yamaha AG 200 E
- 2007 Yamaha Black Max
- 2007 Yamaha Black Max ABS
- 2007 Yamaha BWs
- 2007 Yamaha BWs 12 inch
- 2007 Yamaha BWs Naked
- 2007 Yamaha BWs Next Generation
- 2007 Yamaha C3
- 2007 Yamaha Crux
- 2007 Yamaha Cygnus X
- 2007 Yamaha DT 125 RE

