2010 Samurai Chopper Type 5 gallery
2010 Samurai Chopper Type 5
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1337.00 ccm (81.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.5 kg (506.0 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | SmokeBlue/Black, Yellow/Black, Black |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Boom Trikes Fun 500 Basic
- 2010 Boom Trikes Muscle Family
- 2010 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2010 Boom Trikes V2 Basic
- 2010 Borile B500CR
- 2010 Borile B500MT
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2010 Bourget Citizen Soldier III
- 2010 Bourget Fat Daddy Super Stretch
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard

