2010 Tank Sports Vision 250E gallery
2010 Tank Sports Vision 250E
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.7 kg (308.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Generic XOR 125
- 2010 Generic XOR 50
- 2010 Generic XOR 50 Competition
- 2010 Generic XOR 50 Stroke
- 2010 Generic Zion 125
- 2010 Generic Zion 150
- 2010 Genuine Scooter Blur SS 220i
- 2010 Genuine Scooter Buddy 125
- 2010 Genuine Scooter Buddy 50
- 2010 Genuine Scooter Rattler 110
- 2010 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2010 Genuine Scooter Stella
- 2010 Ghezzi-Brian Fionda
- 2010 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2010 Ghezzi-Brian Furia S
- 2010 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2010 Ghezzi-Brian SuperTwin
- 2010 Giantco Bronco 125
- 2010 Giantco e-Buddy
- 2010 Giantco G-10 50

