2007 Tank Sports Vision R3 gallery
2007 Tank Sports Vision R3
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.1 kg (375.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue, Red/Black, Silver, Red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 690 Supermoto
- 2007 KTM 85 SX 17/14
- 2007 KTM 85 SX 19/16
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto
- 2007 KTM 990 Adventure
- 2007 KTM 990 Adventure S
- 2007 KTM 990 Super Duke
- 2007 Kymco Activ 110
- 2007 Kymco Agility 50
- 2007 Kymco Bet and Win 125
- 2007 Kymco Bet and Win 150
- 2007 Kymco Bet and Win 250
- 2007 Kymco Bet and Win 50
- 2007 Kymco Caro 100
- 2007 Kymco Cruiser
- 2007 Kymco Dink / Yager 125
- 2007 Kymco Dink / Yager 150
- 2007 Kymco Dink 200
- 2007 Kymco Dink L/C

