2008 Tank Sports Urban Courier 150 gallery
2008 Tank Sports Urban Courier 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.1 kg (320.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,448 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Voxan Charade Racing
- 2008 Voxan Scrambler 1000
- 2008 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2008 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2008 Voxan V1000 Street Scrambler
- 2008 Vyrus 984 C3 V2
- 2008 Vyrus 985 C3 V4
- 2008 Wakan Racing
- 2008 Wakan Road
- 2008 WRM 450 MX1 Cross
- 2008 Xispa 25
- 2008 Xispa Chrono 125.com
- 2008 Xispa Chrono 150.com X1
- 2008 Xispa EnduCross 50x4t X1
- 2008 Xispa X125R
- 2008 Xispa X250R
- 2008 Xispa X280R
- 2008 Xispa XY250GY
- 2008 Xispa XY260T-4
- 2008 Xispa XYQH806-110

