2008 Tank Sports Urban Racer 150 DS gallery
2008 Tank Sports Urban Racer 150 DS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.2 kg (265.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, silver, blue, red, yellow |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 KTM 950 Supermoto R
- 2008 KTM 990 Adventure
- 2008 KTM 990 Adventure S
- 2008 KTM 990 Super Duke
- 2008 KTM 990 Superduke R
- 2008 KTM 990 Supermoto
- 2008 Kymco Active SR
- 2008 Kymco Active SR 125
- 2008 Kymco Agility 50
- 2008 Kymco Bet and Win
- 2008 Kymco Dink 125
- 2008 Kymco Grand Dink 125
- 2008 Kymco Movie XL 125
- 2008 Kymco Nexxon
- 2008 Kymco Nexxon 125
- 2008 Kymco People
- 2008 Kymco Pulsar 125
- 2008 Kymco Quannon 125
- 2008 Kymco Straight 125
- 2008 Kymco Super 8

