2010 Xmotos XZ 250R gallery
2010 Xmotos XZ 250R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 243.00 ccm (14.83 cubic inches) | Power: | 15,42 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 65.0 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Azel Sweet 50
- 2010 Azel Wolf 200
- 2010 Bajaj Avenger DTS-i
- 2010 Bajaj Discover 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Discover DTS-si
- 2010 Bajaj Platina 100
- 2010 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2010 Bajaj Pulsar 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 220 DTS-i
- 2010 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2010 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2010 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2010 BamX BX150-DB Voyager
- 2010 BamX BX200-DB Outback
- 2010 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2010 BamX BX70-DB Trailstar
- 2010 Benelli BX 449 Cross
- 2010 Benelli BX 505 Enduro

