2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution gallery
2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Vuka TM 200
- 2010 Vuka XL 125
- 2010 Vyrus 984
- 2010 Vyrus 985
- 2010 Wakan 100 Roadster
- 2010 Wakan Track Racer
- 2010 West Coast Choppers CFL
- 2010 West Coast Choppers CFL II
- 2010 West Coast Choppers Dominator
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Rigid
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Sturgis Special
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Swingarm
- 2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY 400
- 2010 Xingyue XY 400 GY Speed Bike
- 2010 Xingyue XY 400Y-2 Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY150
- 2010 Xispa 25.com
- 2010 Xispa Chrono 125.com
- 2010 Xispa EnduCross 50

