2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.23 litres (5.87 gallons) |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue, white |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Triumph America
- 2010 Triumph Bonneville
- 2010 Triumph Bonneville Black
- 2010 Triumph Bonneville SE
- 2010 Triumph Bonneville Sixty
- 2010 Triumph Bonneville T100
- 2010 Triumph Daytona 675
- 2010 Triumph Rocket III Roadster
- 2010 Triumph Rocket III Touring
- 2010 Triumph Scrambler
- 2010 Triumph Speed Triple
- 2010 Triumph Speed Triple SE
- 2010 Triumph Speedmaster
- 2010 Triumph Sprint ST
- 2010 Triumph Street Triple
- 2010 Triumph Street Triple R
- 2010 Triumph Thruxton
- 2010 Triumph Thunderbird
- 2010 Triumph Tiger
- 2010 Triumph Tiger SE
