2009 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,930 mm (76.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.66 litres (3.87 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candyred metallic, firecracker red, orange pearl, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 TVS Victor GLX
- 2009 TVS Victor GX 125
- 2009 UM GP1 R 150
- 2009 UM Matrix II 150
- 2009 UM Matrix II 170
- 2009 UM V2C 650S
- 2009 UM V2C 650T
- 2009 UM V2S 250
- 2009 UM V2S 250R
- 2009 UM V2S 650R
- 2009 UM Xpeed 250i
- 2009 Ural Ranger 750
- 2009 Ural Retro 750
- 2009 Ural Retro Solo 750
- 2009 Ural Solo 750
- 2009 Ural Sportsman 750
- 2009 Ural Tourist 750
- 2009 Ural Wjuga 750
- 2009 Ural Wolf 750
- 2009 Vahrenkamp Diesel 462

