2009 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.23 litres (5.87 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candyred metallic, firecracker red, orange pearl, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha XJ6
- 2009 Yamaha XJ6 ABS
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2009 Yamaha XJR 1300
- 2009 Yamaha XT 125 R
- 2009 Yamaha XT 125 X
- 2009 Yamaha XT 250
- 2009 Yamaha XT 660 R
- 2009 Yamaha XT 660 X
- 2009 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2009 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2009 Yamaha YBR 125
- 2009 Yamaha YBR 125 Custom
- 2009 Yamaha YBR 250
- 2009 Yamaha YZ 125
- 2009 Yamaha YZ 250
- 2009 Yamaha YZ 250 F

