2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI gallery
2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 385.6 kg (850.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,159 mm (85.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/50-18 |
| Front brakes: | Double disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange pearl, electric blue, pearl white or custom paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki GZ250
- 2010 Suzuki Hayabusa
- 2010 Suzuki Intruder C800
- 2010 Suzuki Intruder M1800R
- 2010 Suzuki Intruder M800
- 2010 Suzuki Marauder GZ125
- 2010 Suzuki RM 250
- 2010 Suzuki RM 85
- 2010 Suzuki RM 85 L
- 2010 Suzuki RM-Z250
- 2010 Suzuki RMX450Z
- 2010 Suzuki RMZ 450
- 2010 Suzuki Sixteen 125
- 2010 Suzuki Sixteen 150
- 2010 Suzuki SV 650
- 2010 Suzuki SV 650 ABS
- 2010 Suzuki SV 650 SF
- 2010 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2010 Suzuki TU250
- 2010 Suzuki V-Strom 1000
