2009 MV Agusta Brutale 910 Hydrogen gallery
2009 MV Agusta Brutale 910 Hydrogen
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 908.00 ccm (55.41 cubic inches) | Power: | 139 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 50.1 mm (3.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Perl/black/orange |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Skyteam Le Mans Pro 50
- 2009 Skyteam ST125-11
- 2009 Skyteam ST125-2 V-raptor
- 2009 Skyteam ST125SM
- 2009 Skyteam ST250 SM
- 2009 Skyteam T-Rex 125
- 2009 Skyteam V-Raptor 125
- 2009 Suzuki Adress 125
- 2009 Suzuki Bandit 650
- 2009 Suzuki Boulevard C109R
- 2009 Suzuki Boulevard C109RT
- 2009 Suzuki Boulevard C50
- 2009 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard C50T
- 2009 Suzuki Boulevard C90
- 2009 Suzuki Boulevard C90T
- 2009 Suzuki Boulevard M109R
- 2009 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M109R2
- 2009 Suzuki Boulevard M50

