2000 MV Agusta F4 S gallery
2000 MV Agusta F4 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45.73 cubic inches) | Power: | 128 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.8 x 43.8 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/silver |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2000 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2000 Suzuki XF 650 Freewind
- 2000 Titan Gecko
- 2000 Titan Roadrunner
- 2000 Triumph Adventurer
- 2000 Triumph Daytona 955
- 2000 Triumph Legend TT
- 2000 Triumph Speed Triple
- 2000 Triumph Sprint RS
- 2000 Triumph Sprint ST
- 2000 Triumph Thunderbird
- 2000 Triumph Thunderbird Sport
- 2000 Triumph Tiger
- 2000 Triumph Trophy 1200
- 2000 Triumph Trophy 900
- 2000 Triumph TT 600
- 2000 Ural De Luxe
- 2000 Ural Solo
- 2000 Ural Tourist

