2009 MV Agusta Brutale 910 Wally gallery
2009 MV Agusta Brutale 910 Wally
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 909.00 ccm (55.47 cubic inches) | Power: | 139 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2009 Benelli Velvet 125
- 2009 Benelli Velvet 150
- 2009 Benelli Velvet 250
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 100
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 114
- 2009 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb

