2010 MV Agusta Brutale 910S gallery
2010 MV Agusta Brutale 910S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 909.00 ccm (55.47 cubic inches) | Power: | 139 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.9 x 43.2 mm (3.0 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Nissin, 6-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Nissin, 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/grey, grey/red, orange/black |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Innoscooter Elektroroller Retro
- 2010 Innoscooter Elektroroller Retro Lithium
- 2010 Intrepid Resolute Chopper
- 2010 Intrepid Revelation Canyon Runner
- 2010 Intrepid Snub Nose
- 2010 Intrepid Steadfast ProStreet
- 2010 Italjet Dragster 50
- 2010 Izuka C150Y
- 2010 Izuka Reizei 70
- 2010 Izuka W150
- 2010 Izuka YY150-12A
- 2010 Izuka YY150-21C
- 2010 Jawa-CZ 125 Sport
- 2010 Jawa-CZ 50 Robby
- 2010 Johnny Pag Barhog
- 2010 Johnny Pag FX-3
- 2010 Johnny Pag Police/Escort
- 2010 Johnny Pag Pro Street
- 2010 Johnny Pag Raptor
- 2010 Johnny Pag Raptor-X

