2010 Rieju Marathon 250 gallery
2010 Rieju Marathon 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-18 |
| Front brakes: | Double disc. Galfer Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/green/white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Bandit 1250S
- 2010 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2010 Suzuki Bandit GSF650
- 2010 Suzuki Bandit GSF650S
- 2010 Suzuki Boulevard 400
- 2010 Suzuki Boulevard C109R
- 2010 Suzuki Boulevard C109RT
- 2010 Suzuki Boulevard C50
- 2010 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard C50T
- 2010 Suzuki Boulevard C90
- 2010 Suzuki Boulevard C90T
- 2010 Suzuki Boulevard M109R
- 2010 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M109R2
- 2010 Suzuki Boulevard M50
- 2010 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M90
- 2010 Suzuki Boulevard S40
- 2010 Suzuki Boulevard S50

