2010 Rieju Marathon 450 gallery
2010 Rieju Marathon 450
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/white/green |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Buell XB12R Firebolt
- 2010 Buell XB12Scg Lightning
- 2010 Buell XB12Ss Lightning Long
- 2010 Buell XB12SX Lightning City X
- 2010 Buell XB12X Ulysses
- 2010 Buell XB12XP Police
- 2010 Buell XB12XT Ulysses
- 2010 Buell XB9SX Lightning
- 2010 Buell XB9SX Lightning CityX
- 2010 Cagiva Mito SP525
- 2010 Cagiva Raptor 125
- 2010 Can-Am Spyder RS
- 2010 Can-Am Spyder RS-S
- 2010 Can-Am Spyder RT
- 2010 Can-Am Spyder RT Audio
- 2010 Can-Am Spyder RT-S
- 2010 CCM 404 DS Supermoto
- 2010 CCM 404 DS Trail
- 2010 CCM 450 DS
- 2010 CCM C-XR125-E

