2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES gallery
2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 69 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-H21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-H17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Ducati ST4
- 2001 Ducati ST4S
- 2001 Enfield Bullet 500 Standard
- 2001 Enfield Lightning 500
- 2001 Enfield Taurus Diesel
- 2001 GAS GAS Enducross EC 300
- 2001 GAS GAS Pampera 125
- 2001 GAS GAS Pampera 250
- 2001 GAS GAS TXT 321
- 2001 G&G Spartaco 1100
- 2001 Ghezzi-Brian Supertwin 1100
- 2001 Gilera Cougar
- 2001 Gilera DNA 125
- 2001 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Standard

