2010 Xmotos XPR 125 gallery
2010 Xmotos XPR 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 119.70 ccm (7.30 cubic inches) | Power: | 8,72 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 55.5 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.6 kg (142.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 60/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.90 litres (1.03 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Pirat LC
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125
- 2010 Derbi GP1 50
- 2010 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2010 Derbi GPR 50 2T
- 2010 Derbi Mulhacen 125
- 2010 Derbi Mulhacen 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 659 A. Nieto
- 2010 Derbi Rambla 125
- 2010 Derbi Rambla 250i
- 2010 Derbi Rambla 300i

