2010 Honda DN-01 gallery
2010 Honda DN-01
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.00 ccm (41.49 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 1,000.0 x 1,000.0 mm (39.4 x 39.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,605 mm (63.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS and CBS with dual full-floating 296mm discs and three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS and CBS with single 276mm disc and three-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red, Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Motorhispania RYZ Pro Urban
- 2010 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2010 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2010 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2010 MV Agusta Brutale 910R
- 2010 MV Agusta Brutale 910S
- 2010 MV Agusta Brutale 990R
- 2010 MV Agusta F4 1000 R
- 2010 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2010 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2010 MV Agusta F4 R312
- 2010 MV Agusta F4 RR 312 1078
- 2010 MZ Charly Electroroller Evo
- 2010 NCR 848
- 2010 NCR Leggera
- 2010 NCR M16
- 2010 NCR Macchia Nera Concept
- 2010 NCR Mike Hailwood TT
- 2010 NCR Millona One Shot
- 2010 NCR Millona R

