2010 Tank Sports Trail TKX 110 gallery
2010 Tank Sports Trail TKX 110
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.4 kg (250.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,092 mm (43.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.89 litres (0.50 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, blue, green, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafier STM 125
- 2010 Dafier STM 50
- 2010 Dafier Street 125
- 2010 Dafier TZX 125
- 2010 Dafier WX2 50
- 2010 Dafra Apache150
- 2010 Dafra Kansas 150
- 2010 Dafra Laser 150
- 2010 Dafra Smart 125
- 2010 Dafra Speed 150
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Pirat LC
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T

