2010 Ecosse Titanium RR gallery
2010 Ecosse Titanium RR
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2100.00 ccm (128.14 cubic inches) | Power: | 200 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 111.0 x 106.4 mm (4.4 x 4.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.6 kg (440.0 pounds) |
| Seat height: | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ISR custom radial brake system |
| Rear brakes: | Single disc. ISR custom radial brake system |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Brushed titanium. |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 NCR Mike Hailwood TT
- 2010 NCR Millona One Shot
- 2010 NCR Millona R
- 2010 NCR Millona S
- 2010 NCR New Blue
- 2010 Neander Turbo Diesel
- 2010 Nipponia Altiva 125
- 2010 Nipponia Arte 125
- 2010 Nipponia Arte 150
- 2010 Nipponia AX 100S
- 2010 Nipponia Ezio 125
- 2010 Nipponia Ezio 50
- 2010 Nipponia Mego 125S
- 2010 Nipponia NB 125E
- 2010 Nipponia Sporty 125
- 2010 Nipponia Sporty 125XX
- 2010 Nipponia Vorrei 125
- 2010 Nipponia Vorrei 150
- 2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2010 Norton Commando 961 Sport

