2010 Fantic Caballero Racing Regolarita Competizione 125 gallery
2010 Fantic Caballero Racing Regolarita Competizione 125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/white/yellow/black |
News
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2010 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXX Street Glide Trike
- 2010 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2010 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2010 Harley-Davidson FLSTFB Sportster Fat Boy Special
- 2010 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2010 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2010 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible
- 2010 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
- 2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2010 Harley-Davidson FXDB Street Bob
- 2010 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom

