2010 Enfield Classic 500 gallery
2010 Enfield Classic 500
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 27,2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 90.0 mm (3.3 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green, red, black |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 LML Freedom Prima 110
- 2010 LML Freedom Prima 125
- 2010 LML Freedom Topper
- 2010 LML Graptor
- 2010 LML NV Spl
- 2010 LML Select II
- 2010 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T
- 2010 Malaguti F10 50
- 2010 Malaguti Firefox 50 AC
- 2010 Malaguti Grizzly 10
- 2010 Malaguti Grizzly 12 Enduro
- 2010 Malaguti Madison 3 125
- 2010 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2010 Malaguti Password 250
- 2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
- 2010 Malaguti Phantom F12R Bayliss

