2010 CCM C-XR230-S gallery
2010 CCM C-XR230-S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 10,06 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.80 litres (2.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2010 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2010 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2010 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2010 Derbi Sonar 125 4T
- 2010 Derbi Sonar 50 2T
- 2010 Derbi Terra 125
- 2010 Derbi Terra Adventure 125
- 2010 Derringer Derringer
- 2010 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2010 Diamo LS200
- 2010 Dirico Flyer
- 2010 Dirico Pro Street
- 2010 Dirico Speedster
- 2010 Ducati 1198
- 2010 Ducati 1198 R Corse Special Edition

