2009 Borile B500MT gallery
2009 Borile B500MT
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.0 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CF Moto 150 Charm AutoMatic
- 2009 CF Moto 150 Jewel AutoMatic
- 2009 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2009 CF Moto V3 Sport
- 2009 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2009 CH Racing CH 501 Basic
- 2009 CH Racing CH 508 Senior
- 2009 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 515 Basic
- 2009 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2009 CH Racing WSM 50
- 2009 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2009 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2009 Chang-Jiang 750 M1
- 2009 Chang-Jiang 750 M1 Super
- 2009 Chang-Jiang 750 M15J-4 Seats
- 2009 Chang-Jiang 750 M1M
- 2009 Chang-Jiang Dong Tian 750 M1-B

