2008 CCM C-XR125-E gallery
2008 CCM C-XR125-E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.80 litres (2.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2008 Titan Von Zipper Bobber
- 2008 TM racing EN 125
- 2008 TM racing EN 144
- 2008 TM racing EN 250
- 2008 TM racing EN 250 F e.s.
- 2008 TM racing EN 300
- 2008 TM racing EN 450 F e.s.
- 2008 TM racing EN 530 F e.s.
- 2008 TM racing MX 125
- 2008 TM racing MX 144
- 2008 TM racing MX 250
- 2008 TM racing MX 250 F
- 2008 TM racing MX 300
- 2008 TM racing MX 450 F

