2010 CCM C-XR230-E gallery
2010 CCM C-XR230-E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 65.0 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.80 litres (2.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 West Coast Choppers Dominator
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Rigid
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Sturgis Special
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Swingarm
- 2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY 400
- 2010 Xingyue XY 400 GY Speed Bike
- 2010 Xingyue XY 400Y-2 Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY150
- 2010 Xispa 25.com
- 2010 Xispa Chrono 125.com
- 2010 Xispa EnduCross 50
- 2010 Xispa EnduCross 50x4T
- 2010 Xispa R125
- 2010 Xispa R250
- 2010 Xispa R280
- 2010 Xmotos X33 MD125
- 2010 Xmotos XP 125P
- 2010 Xmotos XPR 125
- 2010 Xmotos XTR 125

