2010 Tank Sports Racer DS-08 gallery
2010 Tank Sports Racer DS-08
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 9 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.2 kg (265.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rucker Performance Shelby
- 2010 Samurai Chopper Type 5
- 2010 Samurai Chopper Type 7
- 2010 Samurai Chopper Type 8
- 2010 Saxon Crown
- 2010 Saxon Firestorm
- 2010 Saxon Griffin
- 2010 Saxon Hotrod Sceptre
- 2010 Saxon Reaper
- 2010 Saxon Villain
- 2010 Saxon Warlord
- 2010 Saxon Whip
- 2010 Schwinn Hope 150
- 2010 Schwinn Hope 50
- 2010 Schwinn Laguna 50
- 2010 Schwinn Newport 150
- 2010 Schwinn Newport 50
- 2010 Schwinn Valo 150
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T

