2010 Tank Sports Sporty 50 gallery
2010 Tank Sports Sporty 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.79 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, blue, red, yellow |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha Star Raider S
- 2010 Yamaha Star Roadliner S
- 2010 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2010 Yamaha Star Stratoliner S
- 2010 Yamaha TDM 900A
- 2010 Yamaha TMAX
- 2010 Yamaha TMAX ABS
- 2010 Yamaha TMAX White Max
- 2010 Yamaha TMAX White Max ABS
- 2010 Yamaha TT-R 110E
- 2010 Yamaha TT-R 125 LE
- 2010 Yamaha TT-R 230
- 2010 Yamaha TT-R 50 E
- 2010 Yamaha TW200
- 2010 Yamaha TZR 50
- 2010 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2010 Yamaha V Star 250
- 2010 Yamaha V Star 950
- 2010 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2010 Yamaha V Star Classic

