2010 Tank Sports Urban 50 gallery
2010 Tank Sports Urban 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, yellow, blue, red, green |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CPI GTR 50
- 2010 CPI Oliver City
- 2010 CPI Oliver Sport
- 2010 CR&S DUU
- 2010 CR&S VUN Depowered Road
- 2010 CR&S VUN Standard Road
- 2010 CR&S VUN Standard Track PPP
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2010 CSR Cruiser
- 2010 CSR Custom 250 Aut V3
- 2010 CSR Custom Twin 125
- 2010 CSR Custom Twin 250
- 2010 CSR Naked 125
- 2010 CSR Naked 250
- 2010 Daelim Roadwin
- 2010 Daelim S-Five
- 2010 Daelim S-One
- 2010 Dafier Crazy 50
- 2010 Dafier Cub 125
- 2010 Dafier Cub 50

