2008 Tank Sports Urban Viaggio 50 gallery
2008 Tank Sports Urban Viaggio 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,219 mm (48.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Color options: | Black, blue, champagne, orange, pink |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
-
Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth EFI
-
Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb
Other motorcycles in 2008
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 400
- 2008 Piaggio Carnaby 125
- 2008 Piaggio Carnaby 200
- 2008 Piaggio Fly 100
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50
- 2008 Piaggio Liberty 125
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50
- 2008 Piaggio MP3 125
- 2008 Piaggio MP3 250
- 2008 Piaggio MP3 400
- 2008 Piaggio Mp3 HyS
- 2008 Piaggio NGR Power DD
- 2008 Piaggio NGR Power DT
- 2008 Piaggio Typhoon 50
- 2008 Piaggio X7 125
- 2008 Piaggio X7 250
- 2008 Piaggio XEvo 125
- 2008 Piaggio XEvo 250

