2008 KTM 505 XC-F gallery
2008 KTM 505 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 477.50 ccm (29.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 60.8 mm (3.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.3 kg (238.8 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB Sunset 151
- 2008 TGB Sunset 49
- 2008 TGB X motion 125 EFI
- 2008 TGB X motion 250 EFI
- 2008 Titan Bobber Deluxe
- 2008 Titan Fat Bobber
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2008 Titan Von Zipper Bobber
- 2008 TM racing EN 125
- 2008 TM racing EN 144
- 2008 TM racing EN 250
- 2008 TM racing EN 250 F e.s.
- 2008 TM racing EN 300
- 2008 TM racing EN 450 F e.s.
- 2008 TM racing EN 530 F e.s.

