2008 Kawasaki Vulcan 2000 gallery
2008 Kawasaki Vulcan 2000
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.2 kg (750.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50
- 2008 Piaggio Liberty 125
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50
- 2008 Piaggio MP3 125
- 2008 Piaggio MP3 250
- 2008 Piaggio MP3 400
- 2008 Piaggio Mp3 HyS
- 2008 Piaggio NGR Power DD
- 2008 Piaggio NGR Power DT
- 2008 Piaggio Typhoon 50
- 2008 Piaggio X7 125
- 2008 Piaggio X7 250
- 2008 Piaggio XEvo 125
- 2008 Piaggio XEvo 250
- 2008 Piaggio XEvo 400
- 2008 Piaggio Zip 50
- 2008 Polini 911 GP5
- 2008 Polini XP 4 Street 125

